Bankowość elektroniczna czy automatyzacja procesów to tylko niektóre z udogodnień, jakie globalnie zyskaliśmy dzięki postępującej cyfryzacji. Oprócz korzyści, digitalizacja niesie za sobą także zagrożenia w postaci podatności na cyberataki. Do sieci przenieśliśmy nie tylko biznesy, ale także wiele aspektów życia prywatnego.

Zadbaj o bezpieczeństwo firmy w sieci – zacznij od edukacji

Najnowsze dane z raportu „Cyberportret polskiego biznesu” (październik 2024), przygotowanego przez ESET i DAGMA Bezpieczeństwo IT, przedstawiają niepokojący obraz stanu zabezpieczeń cybernetycznych polskich firm. Ponad 40% z nich nadal nie stosuje oprogramowania antywirusowego. W konsekwencji co piąty pracownik padł ofiarą cyberataku w miejscu pracy, a aż 88% firm przyznaje, że w ciągu ostatnich pięciu lat doświadczyło incydentu związanego z cyberbezpieczeństwem. Raport ujawnia również, że aż 52% pracowników nie przeszło żadnego szkolenia z tego zakresu w ciągu ostatnich pięciu lat, co sprawia, że są oni w dużej mierze nieprzygotowani na szybko zmieniające się zagrożenia cyfrowe. Co więcej, jedynie 26% pracowników uczestniczyło w takich szkoleniach więcej niż raz – to zdecydowanie zbyt niski odsetek, zważywszy na rosnące ryzyko cyberataków i coraz bardziej zaawansowane techniki stosowane przez cyberprzestępców.

W odpowiedzi na te wyzwania Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z niebezpiecznik.pl opracował bezpłatny kurs online „Firma bezpieczna cyfrowo”, skierowany do:

• przedsiębiorców, którzy chcą świadomie chronić swoją firmę w sieci i zabezpieczać dane swoje oraz klientów przed cyberzagrożeniami,
• pracowników mających dostęp do danych wrażliwych, którzy chcą nauczyć się, jak unikać ataków phishingowych, złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń,
• osób nietechnicznych, pragnących w przystępny sposób poznać zasady bezpieczeństwa w codziennej pracy biurowej,
• osób chcących zdobyć umiejętności przyszłości i poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony cyfrowej.

Dlaczego warto wziąć udział?

Ataki w sieci mogą sparaliżować działalność każdej firmy, ale dzięki odpowiednim działaniom można skutecznie im zapobiegać. Kluczowe jest zrozumienie, jak rozpoznawać zagrożenia, chronić wrażliwe dane oraz unikać typowych błędów, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać do włamań. Uczestnicząc w kursie, dowiesz się, jak w prosty sposób zabezpieczyć firmę w sieci, podnieść standardy bezpieczeństwa i uchronić się przed kosztownymi incydentami.

  • Poznasz najczęściej stosowane metody ataków, które cyberprzestępcy wykorzystują przeciw polskim firmom.
  • Nauczysz się tworzyć silne hasła i skutecznie nimi zarządzać.
  • Dowiesz się, jak postępować w przypadku cyberataku.
  • Zrozumiesz, jak przestępcy mogą wykorzystywać informacje udostępniane przez Ciebie do przeprowadzania ataków socjotechnicznych.
  • Otrzymasz praktyczne wskazówki dotyczące bezpiecznej pracy zdalnej, które pomogą chronić dane Twojej firmy przed niepowołanym dostępem.

Dlaczego niebezpiecznik.pl?

Partnerem merytorycznym kursu jest Niebezpiecznik.pl – portal specjalizujący się w tematyce cyberbezpieczeństwa. Publikuje artykuły, raporty i analizy dotyczące zagrożeń w internecie oraz prowadzi szkolenia i warsztaty dla firm i osób prywatnych w zakresie ochrony danych, bezpieczeństwa sieci i rozpoznawania zagrożeń, takich jak phishing czy ataki socjotechniczne. Działania Niebezpiecznik.pl mają na celu edukowanie użytkowników oraz pomaganie firmom w zabezpieczaniu się przed cyberatakami.

Kurs prowadzi Mateusz Ossowski: trener w Niebezpiecznik.pl. Z branżą technologiczną związany jest od 2012 r., specjalizuje się w branży SaaS, budując i rozwijając działy sprzedaży na rynki polskie i zagraniczne. Wielokrotnie prowadził zajęcia na Collegium Civitas, Uniwersytecie Warszawskim, Szkole Głównej Handlowej, Uniwersytecie Gdańskim z zakresu marketingu i sprzedaży. Entuzjasta cyberbezpieczeństwa.

Jak dołączyć do kursu?

Kurs jest w pełni bezpłatny i dostępny na platformie e-learningowej Strefa Wiedzy PFR po dokonaniu rejestracji.

Kurs jest częścią programu Cyfrowa Wyprawka dla Firm, stworzonego dla polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP, które chcą skutecznie wprowadzić cyfrowe innowacje. Dowiedz się więcej o wsparciu cyfryzacji i narzędziach dostępnych dla Twojej firmy na stronie programu

 

Źródło: Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi.